Tentative Schedule for Saturday August 31

6:15 AM:  Swimmers, crew, and observers meet at south side of North Cove Marina
Address: North Cove Marina at Brookfield Place, New York, NY 10281
7:00 AM: Mandatory pre-swim briefing for all.
7:15 AM: Boaters arrive at North Cove Marina
7:20 AM: Boat loading at North Cove Marina
8:10 AM: Boats meet off Pier A, kayaks in water
8:30 AM: Wave 1 start: Luiz Pradines, Srikaanth Viswanathan, Carlos Moreno Guzman, Alejandro Lastra, Frantisek Nehaj
8:40 AM: Wave 2 start: Rachel Griffin, Jacques Tuset, Adrian Stroie
8:45 AM: Wave 3 start: Cynthia Aguilar, Bethany Aronow, Steven Minaglia, Jonah Meyer
8:50 AM: Wave 4 start: Heather Roka, Jen Schumacher, Sara Palacios, Santiago Ferrada Castro
10:20 AM: Swimmers arrive at Mill Rock
12:40-1:50 PM: Swimmers enter Hudson River
2:45-4:00 PM: Swimmers pass Pier 88
3:30-5:00PM: Swimmers Finish at Pier A. Swimmers, kayakers and kayaks load boats.
3:40-5:10 PM: Swimmers, Crew, Observers unload safety boats and exit water at North Cove Marina
Address: North Cove Marina at Brookfield Place, New York, NY 10281.
6:32 PM: Flood current at the Battery (course closes)

Tentative Assignments
No. Swimmer Wave

Start

Kayaker Observer Crew 1 Crew2 Boater Boat Name

Head

1 Luiz Pradines 1 8:30 AM Noah Diary Andrew Wallace Claydson Santos   David
Lobycz
Bullseye N
2 Srikaanth Viswanathan 1 8:30 AM Nathaniel Johnston Jia Jung Aruna V.   Chuck
Mitchell
Lots a luck Y
3 Carlos Moreno Guzman 1 8:30 AM Luis Lopez Liz Morrish Arturo Guzman

Claudia Perez Aguilar 

Antonio Chaviano Miss Marie Y
4 Rachel Griffin 2 8:40 AM Margaret Mann Jennifer Boivin     Edward
Scola
No Problem Y
5 Frantisek Nehaj 1 8:30 AM Brad Fox Ivana Jelenova Jaroslav Jelen   James
Cassidy
Four C’s Y
6 Jacques Tuset 2 8:40 AM Manuela Jessel Leslie Hamilton William Tuset

Mathilde Prigent

Bill Schultz Thunder II Y
7 Adrian Stroie 2 8:40 AM Jim Marcinek Lauren Byron Viorel Stroie   Steve Negron One More Shot N
8 Cynthia Aguilar 3 8:45 AM Alex Arévalo Ruth Gilgenbach Fernando  Morales Gabriela Limas Robert Jacobson Early Dawn Y
9 Bethamy Aronow 3 8:45 AM Liz Fry Anita Hartsock     Robert
Rojack
Midnight Sun N
10 Steven Minaglia 3 8:45 AM Shawn Lauriat Christopher Johnston     Len Brown Ah C’mon N
11 Jonah Meyer 3 8:45 AM Gary Golden Kari Andreasen Bevan Wisch   Eric  VanZanten Bettys Boys Y
12 Heather Roka 4 8:50 AM Richard Clifford Joanna Lynne Staub Lyndsey Mitchel Michael Roka Sean Makofsky NY Safety N
13 Alejandro Lastra 1 8:30 AM John Russell

August Freire

Lucas Benavides Barba

  Joseph
Egitto
Proline N
14 Jen Schumacher 4 8:50 AM Barb Schumacher Aslihan Dincer Scott Arnold John Hughes Michael Murphy Six Eights Y
15 Sara Palacios 4 8:50 AM Terrance O’Malley Dana Page Diego Egas

Santiago Palacios

Grant
Kielczewski

Sea Hunt N
16 Santiago Ferrada Castro 4 8:50 AM Sharon Gunderson Diego Lopez Miguel  Lopez Iveth Ortiz Tony Tarabocchia Bella Vista Y
17 OFFICIAL ROAMER