Tentative Schedule for Saturday, July 13

SWIMMER TIMELINE
5:45 AM: 
Swimmers, crew, and observers meet at south side of North Cove Marina
Address: North Cove Marina at Brookfield Place, New York, NY 10281
6:30 AM: Mandatory pre-swim briefing
6:45 AM – 7:30 AM: Swimmers load safety boats and travel to East 96th Street, East River
8:05 AM: Wave 1 Start: David Wallman, Monica Bender, Leopoldo Gomez, Ana Ramirez, Kerry Yonushonis, Dana Page.
8:30 AM: Wave 2 Start: Alessandra Cima, Carlos Franco
8:40 AM: Wave 3 Start: Cheryl Reinke, Lauren Au Brinkmeyer
8:50 AM: Wave 4 Start: Ed Stoner
8:55 AM: Wave 5 Start: Suwei Chen, Craig Lewin, Rocio Mora
9:00 AM: Wave 6 Start: Aleksandra Bednarek, Bob Tarr, Catherine Breed
11:00-11:20 PM:
Swimmers enter Hudson River
2:15 – 2:30 PM: Swimmers enter East River
4:10-4:35 PM: Swimmers Finish at East 96th Street, East River
5:00-5:20 PM: Swimmers, Crew, Observers unload safety boats and exit water at North Cove Marina
Address: North Cove Marina at Brookfield Place, New York, NY 10281

BOATER TIMELINE
6:30 AM:
Boaters arrive at dock and check-in on VHF Chanel No. 06 at North Cove Marina
Address: North Cove Marina at Brookfield Place, New York, NY 10281
6:45-7:30 AM: Boat loading of swimmers, crew, and observers
7:30 AM: Boats travel to Mill Rock at East 96th Street, East River
8:05-9:00: Swim start
11:00-11:20 PM: Swimmers enter Hudson River
2:15 – 2:30 PM: Swimmers enter East River
4:10-4:35 PM: Swimmers Finish at East 96th Street, East River
5:00-5:20 PM: Swimmers, Crew, Observers unload safety boats and exit water at North Cove Marina
Address: North Cove Marina at Brookfield Place, New York, NY 10281

KAYAKER TIMELINE
6:45 AM:
Kayakers meet at East 103rd Footbridge on Wards Island
Address: https://goo.gl/maps/dgB4ZAGxKLU8Yr1B8
8:00 AM: Kayakers enter water and connect with Swimmer at Mill Rock, East 96th Street, East River
8:05-9:00: Swim start
11:00-11:20 PM: Swimmers enter Hudson River
2:15 – 2:30 PM: Swimmers enter East River
4:10-4:35 PM: Swimmers Finish at East 96th Street, East River
4:15-4:45 PM: Kayakers exit water at Wards Island and load truck

Tentative Assignments

No. Wave Start Time

Swimmer

Kayaker Observer Crew 1 Crew2 Boater Boat Name Head
1 1 8:05 David Wallman Rochelle Santiago Bonnie Schwartz Andreas Kaubisch Anne Wallman Ed Dottino Together II Y
2 1 8:05 Monica Bender Margaret Mann

Leslie Hamilton

Julie Bender Dave Bender Joseph Egitto Proline Y
3 1 8:05 Leopoldo Gomez Nora Toledano Christopher Johnston Alejandro Gomez Ramirez Leopoldo Gomez Bobby Rojack Midnight Sun N
3 1 8:05 Ana Ramirez Richard Lopez       Bobby Rojack Midnight Sun N
4 1 8:05 Kerry Yonushonis Nathaniel Johnston Eli Falcon Jon Incerpi   Robert Jacobson Early Dawn Y
5 1 8:05 Dana Page Lizzy Tabor Abby Fairman Rachel Primo   Vito Silletti Happy its hours Y
6 2 8:30 Alessandra Cima Brad Fox Caroline Block Anne-Marie Lind   Chuck Mitchell Lots a Luck Y
7 2 8:30 Carlos Franco Alex Arévalo Diego Lopez Marco Romero Abigail Ferrer Al White Sparky Y
8 3 8:40 Cheryl Reinke Chris Reinke Janet Harris    

Antonio Chavioni

Miss Marie Y
9 3 8:40 Lauren Au Brinkmeyer Lev Slyusarev Heather Gold Justin Brinkmeyer Nancy Au James Cassidy Four C’s Y
10 4 8:50 Ed Stoner Manuela Jessel

DH Choi

Jonah Meyer   Grant Kielczewski Sea Hunt N
11 5 8:55 Suwei Chen John Russell Teresa Moogan Zhao Li Jiahao Chen Ed Scola No Problem Y
12 5 8:55 Craig Lewin John Hughes Louis Krupnick Richard Lewin

Alexandra Lewin

Joe Lustri Reel Passion N
13 5 8:55 Rocio Mora Luis Lopez Molly Arnn Danilo Gonzalez Catalina Gonzalez, David Gonzalez Mike Murphy Six Eights Y
14 6 9:00 Aleksandra Bednarek Terry O’Malley Richard Clifford Jakub Konieczny Jacek Konieczny Len Brown Ah C’mon N
15 6 9:00 Bob Tarr Sharon Gunderson Kat Pearl

Steve Szurek

Stephanie Flukes Tony Taraboccia Proline Y
16 6 9:00 Catherine Breed Arik Thormahlen John Humenik Jaimie Monahan   Steve Negron One More Shot N
17       Noah Diary