Tentative Schedule for Saturday, September 8

SWIMMER & KAYAKER TIMELINE
8:15 AM:  Meet at Wards Island next to the Wards Island Footbridge (at 103rd Street)
Address: E River Ln, New York, NY 10035
9:15 AM: Mandatory pre-swim briefing
9:25 AM: Swimmers load safety boats, kayakers enter water
9:30 AM: Wave 1 Start: Trevor Colman, Lyn Goldsmith, Lynn Kubasek, Sabrina Peron
9:40 AM: Wave 2 Start: Ken Mignosa, Erin O’Leary
9:45 AM: Wave 3 Start: Christopher Willis, Mark Johansen
10:00 AM: Wave 4 Start: Kate Steels-Fryatt, Lauren Byron, Michael Teys, Gonzalo Nadal, Eyal Schachner, Matt, Gurry, Craig Dunbar
10:15 AM: 
Wave 5 Start: Qing Li
3:20 – 3:45 PM:
Swimmers enter East River
5:25-6:00 PM: Swimmers Finish at East 96th Street, East River
5:30-6:10 PM: Swimmers, Crew, Observers load safety boats and exit water at Ward’s Island.

BOATER, SWIMMER CREW & OBSERVER TIMELINE
11:00 AM:  Swimmer support crew and observers check-in at La Marina Restaurant/Dock
Address: 348 Dyckman St. Manhattan, NY 10034 (on the Hudson)
11:30 AM: Boaters arrive at La Marina dock and crew and observers load boats
12:15 PM: Boaters depart La Marina for the Spuyten Duyvil Bridge
12:30 PMBoats connect with swimmers at the Spuyten Duyvil Bridge
3:20 – 3:45 PM:
Swimmers enter East River
5:25-6:00 PM: Swimmers Finish at East 96th Street, East River
5:30-6:10 PM: Swimmers, Crew, Observers load safety boats and exit water at Ward’s Island.

Tentative Assignments

No. Wave Start Time Swimmer Kayaker Observer Crew 1 Crew2 Boater Boat Name Head
1 1 9:30 Trevor Colman Lev Slyusarev JC Dubois Susan Colman Robert Jacobson Early Dawn Y
2 1 9:30 Lyn Goldsmith Terrance O’Malley Abigail Fairman Jia Jung Janet Harris Bill Schulz Thunder III Y
3 1 9:30 Lynn Kubasek Noah Diary Elena Pavlova Scott Zornig Julie Flanagan Steven Negron One More Shot N
4 1 9:30 Sabrina Peron John Hughes Liz Morrish Thomas W Kofler Riccardo Baarlam Dave Lobycz Bullseye N
5 2 9:40 Ken
Mignosa
Shawn Lauriat Aslihan Dincer Cathy Harrington Antonio Chavioni Miss Marie Y
6 2 9:40 Erin O’Leary Daria Perova Simone Erchov Page Remillard Mildred Akers Al White Sparky Y
7 3 9:45 Christopher
Willis
Margaret Mann Julia Toos Dawn Willis Kevin Mann Jim Cassidy Four C’s Y
8 3 9:45 Mark Johansen Luis Lopez Jeanne Zappe Louise Hyder-Darlington Len Brown Ah C’mon N
9 4 10:00 Kate
Steels-Fryatt
Sharon Gunderson Christopher Johnston Robert Steels Rory Fitzgerald Robert Rojack Midnight Sun N
10 4 10:00 Lauren
Byron
Manuela Jessel Andrew Wallace Patricia Reilly James Byron Mike Murphy Six Eights Y
11 4 10:00 Michael Teys Richard Clifford Bonnie Schwarz Michael Crompton Doug Dougherty Juggernaut N
12 4 10:00 Gonzalo Nadal Alex Arévalo DH Choi Guillermo Jacinto De la Mora Lasa Grant Kielczewski Sea Hunt N
13 4 10:00 Eyal Schachner John Russell Martina Pavlicova Dalit Caspi Schachner Ron Hayek Hookers Y
14 4 10:00 Matt
Gurry
Andrea Shochet Laura Picardo Max Tielman Carter Craft Reel Busy N
15 5 10:15 Qing Li Patricia Kerrigan Max Summers Robert Guddahl Jacqueline Broner Ed Dottino Together II Y
16 4 10:00 Craig Dunbar Terry Lopatosky Janine
Serell
Courtney Moats Paulk Heather Fairbanks John Picinic Lucky 7 Y
17 Joseph Egitto N